ONLİNE REZERVASYON

Termal Tedavisi Geleneksel mi Bilimsel mi?

Termal Tedavisi Geleneksel mi Bilimsel mi?

Termal Tedavisi Geleneksel mi Bilimsel mi?

“Termal” kelimesi dilimize Latince’den girmiş bir sözcükken, “Kaplıca” ise öz Türkçedir. Her iki kelime de aynı anlamdadır, sıcak şifalı su kaynakları, çamurları, doğal çevre ve sağlık tesislerini ifade eder.
Kaplıcalara özgü olan şifalı sular, termal-mineralli sular, çamurlar doğal tedavi yöntemleriyle kullanılarak termal-kaplıca tesislerinde bulunur. Tedavi programlarının olmaza olmazı Balneoterapi’dir. (Sıcak ve Mineralli Su Tedavisi) Termal tıp ise kaplıcalarda veya tesislerde yürütülen tıbbi hizmetleri tanımlar.

Modern Tıp kavramı içerisinde, Avrupa ülkelerinin ve Türkiye’nin termal tıp konusuna bilimsel bir açı katmıştır ve termal uygulamalar bilimsel olarak da kabul edilmiştir.Termal tedavileri aynı zamanda topraklarımızın doğal şifa kaynaklarını özetleyen, yararlanılan sağlıklı şifa geleneğidir.

Termal tedavisinin hem geleneksel hem bilimsel bir yanı vardır.

Bilimsel bir çalışmada Türkiye’de Türk vatandaşının yılda 6 milyon kişi olmak üzere, ülkenin dört bir yanına yayılmış termal ve termal hizmeti veren yerleri ziyaret ettiği ortaya koymuştur. Buna Termal oteller’de dahildir. Bu, çeşitli hastalıklara sahip kişiler hastalıklarına şifa aramaya devam ediyorlar.

Tatil günlerini Termal otellerde değerlendirerek hem tatili hem de sağlığı bir arada yakalamak oldukça mantıklıdır.